Lucia Košecká, štátna repr. trénerka žien a junioriek

Uplynulý víkend sa v poľskom Bialystoku konali Majstrovstvá Sveta v ženských nomináciách fitness, bikinifitness, bodyfitness, wellness fitnesswomen´s physique. Súčasťou šampionátu boli tiež mužské nominácie v kategóriách men´s physique, či fitness mužov, súťažiaci mohli dokonca bojovať o tituly majstrov sveta v zmiešaných pároch.

Výprava slovenskej ženskej reprezentácie pozostávala z 13-tich junioriek/senioriek, ktorú dopĺňali 3 reprezentanti bojujúci o cenné kovy v kategóriách men´s physique a fitness mužov.
Súčasťou výpravy boli prezident asociácie Boris Mlsna spolu s manželkou Gabikou M., ktorí si okrem množstva iných povinností plnili aj svoje rozhodcovské funkcie. Ďalšiu rozhodcovskú podporu počas šampionátu sme mali tiež v rozhodcoch Ľ. HečkoA. Hlinka. Súčasťou slovenskej výpravy boli samozrejme štátni tréneri mužov a žien, t.j. Roland Brosman a ja, Lucia Košecká, ďalej moja pravá (i ľavá) ruka Saskia Cakoci, IFBB PRODominika Multáňová, členka realizačného tímu počas výpravy na MS. Obom týmto veľmi pekne ďakujem za ich cenný čas a neoceniteľnú pomoc s dievčatami vo všetkých smeroch počas celého priebehu šampionátu.

Už podľa predbežných menných súpisiek súťažiacich jednotlivých kategórií sa dalo tušiť, že slovenky to nebudú mať vôbec ľahké, s čím sme pravdupovediac počítali už od samého začiatku. Okrem iného aj z dôvodu, že šampionát sa konal v Poľsku, v štáte prístupnom a blízkom všetkým okolitým európskym krajinám, kde rastú kvalitné bikinárky (a nielen tie..) doslova ako huby po daždi. Kategórie boli mnohopočetne preplnené súťažiacimi z Ruska, Ukrajiny, Poľska, Nórska, či Fínska, dokonca z Číny, Japonska, Kanady a Južnej Ameriky, dobre pripravené boli aj pretekárky zo susedných Čiech. Stále však budem tvrdiť jednu vec a to takú, že rusky nie sú jediné silné hráčky na celosvetovom poli fitness, to zn., váš úspech, či neúspech sa neodvíja len od toho, koľko kvalitne pripravených ruských pretekárok nastúpi vo vašej kategórii, nie je to teda ani zďaleka len o národnosti vašej konkurencie. A druhá vec, tohtoročný šampionát (rovnako, ako po minulé roky predtým) bol dôkazom toho, že netreba zaspať na Vavrínoch a že práve tie najväčšie súťaže ako Majstrovstvá Európy, či Sveta sú nepochybne tými, na ktoré musia chodiť reprezentanti v 100%-nej forme a pripravenosti. To zn., že všetkým dievčatám, ktoré majú ambície reprezentovať Slovensko na ME, či MS odporúčam, aby vždy dôkladne zvážili účasť na súťažiach typu Diamond, resp. aby zvážili ich plánovaný počet. Stalo sa už mnohokrát, že pridlhá šnúra súťaží, víkend za víkendom, „Diamond za Diamondom“, nekonečné cestovanie, málo spánku, priveľká únava a následne nedodržaný režim, spôsobili neschopnosť kvalitne sa pripraviť na tú najdôležitejšiu súťaž, ME, MS. A nielen to, následky môžu byť dlhodobé, napr. v podobe núteného súťažného odpočinku, treba to mať preto na pamäti.

Tak, či onak, všetky dievčatá bojovali do poslednej chvíle zo všetkých síl a z dejiska svetového šampionátu sme si nakoniec odniesli 1x zlato - Kristína Juricová – fitness a 2x bronz - Beáta Graňáková – bikinifitnessMichaela Pavleová – fitness. Obe reprezentantky mohli pokojne skončiť aj na vyššej priečke. Celkovo vo finále skončilo 7 dievčat, z ktorých najväčším prekvapením pre mňa boli Zuzana Kardošová (4.miesto - bikinifitness) a Michaela Pančušková (5.miesto - bikinifitness), ktoré dokázali, že sú konkurencieschopné medzi ženami aj napriek ich ešte stále juniorskému veku. Finále len o vlások uniklo Lenke Hruškovej - bikinifitness (ako vždy, bola vo výbornej forme) a Karolíne Holbovej - fitness, ktorá patrila podľa môjho názoru do finále právom, doplatila však zrejme na to, že sme mali danú kategóriu obsadenú až tromi slovenkami. 

Pre mňa osobne boli všetky dievčatá z pohľadu „total package“ jedny z najkrajších na pódiu. Mimo pódia tvorili úžasný tím, vzájomne sa podporovali a vládla medzi nimi priateľská atmosféra. Chválim ich za ich bojovnosť, snahu a disciplinovanosť a  na každú jednu z nich som ako trénerka hrdá. Verím, že tie, ktoré nedosiahli vytúžený výsledok sa nakopli tým správnom smerom, poučia sa z prípadných chýb a budú v ďalších sezónach napredovať.


Roland Brosman, št. repr. tréner mužov

„Na MS mužov v Poľskom Bialystoku v kategóriach physique a fitness sme mali zastúpenie troch našich pretekárov. Pričom dvaja z nich sú ešte len juniori. 

Michal Barbier, náš tohtoročný juniorský majster Európy vo fitness štartoval hneď v prvý deň sútaže majstrovstiev sveta a to semifinálovými bojmi. Kde mal 8 súperov pričom až traja z nich boli z Číny. Semifinále v tejto kategórii fitness pozostáva z voľnej zostavy a potom porovnávaním postavy. Následné finále nasleduje až na druhý deň v tom istom poradí. Michal nastúpil ihneď v úvode so svojou novou zostavou, pri ktorej použil aj svoju vlastne vyrobenú rekvizitu. Bez najmenšieho pochybenia s precíznym prevedením prvkov a dovolím si povedať priam s profesionálnym vystúpením ukázal svoj neskutočný talent pre túto kategóriu. V následnom porovnávaní postáv Michal ukázal svoju vynikajúcu formu a tak bez pochýb mu patrilo aj prvé miesto v semifinále. Na druhý deň vo finále len potvrdil znova svojou voľnou zostavou a hlavne postavou, kde mal ešte lepšiu formu ako v semifinále, svoju neporaziteľnosť a zaslúžene vyhral titul Majstra sveta. 

Michal Višňovský ako jediný muž tejto výpravy sa v kategórii physique do 182cm ukázal vo svojej životnej forme. Miša poznám od začiatku tohto roka a urobil na sebe poriadny kus práce. Najmä čo sa týka kvality a prepracovanosti svalstva. Pózing ovláda už veľmi dobre a je to potom už len čisto na rozhodcoch, či ich zaujme. Z 19 súperov bol vyvolaný do 3 porovnávania čo znamenalo, že na finále to tentokrát nebude. Jeho konečné 12. miesto žiaľ nezodpovedalo jeho životnej forme. Do budúcna vidím u Michaela skôr uplatnenie v kategórii muscular physique a to najmä kvôli jeho proporčnosti a charizme, ktorou vyžaruje na pódiu.

Filip Oľšavský, náš juniorský vicemajster Európy tohto roka, štartoval na týchto MS mužov v najvyššej kategórii physique nad 182cm. S Filipom časujeme formu najmä na blížiace sa Majstrovstva sveta juniorov v Equadore, ktoré budú až za necelý mesiac. Jeho forma však už na týchto Majstrovstvách bola dobrá, avšak musím vytknúť jeho slabší pózing a prezentáciu. Jeho súperi ho bili najme skvelým pózingom a priam profesionálnym prejavom čo sa odzrkadlilo konečným výsledkom 15.miesta. Filip je vyslovene presným typom pre takúto kategóriu a som presvedčený že ak forma vygraduje ako má na blížiace sa majstrovstvá sveta juniorov, môže dopadnúť jeho výsledok znova medailou.“