V sobotu, 25. augusta, presne mesiac od posledného otvoreného zrazu športovcov,  sa v bratislavskom fitnesscentre Pengym konal ďalší reprezentačný zraz, na ktorý boli pozvaní všetci pretekári/pretekárky zaradení do širšieho kádra slovenskej reprezentácie a ja znova vysvetlím, čo znamená pojem „širší výber reprezentácie“. Ide predovšetkým o talentovaných športovcov, resp. takých, u ktorých vidíme výrazný potenciál a schopnosť výkonnostne napredovať a dosahovať tak nadpriemerné výsledky vo svojich kategóriách a to nielen na domácej, ale najmä zahraničnej/medzinárodnej pôde, akou sú prestížne Majstrovstvá Európy, či Majstrovstvá Sveta. Takýmto športovcom sa primárne venujeme vo všetkých aspektoch objemovej a súťažnej prípravy, poskytujeme rady v oblasti stravy, tréningov, či suplementácie, nezanedbávame komunikáciu s rodinou a osobnými trénermi. Toto všetko im pomáha výkonnostne stúpať a napredovať v ich športovej kariére, hlavne z dlhodobého hľadiska. Nikto z nich však nemá zabezpečený automatický postup na akýkoľvek šampionát. Každý musí bojovať, pretože aj ostrieľaný reprezentant/ka môže v tomto športe zo dňa na deň výrazne poľaviť a prenechať tak príležitosť lepšie pripravenému pretekárovi, ktorý príde, zažiari a to, či je alebo nie je súčasťou širšieho výberu reprezentácie, bude v tej chvíli až sekundárna záležitosť. Majte to teda stále na pamäti..

Reprezentačný zraz žien a junioriek začal v ranných hodinách za prítomnosti prezidenta Borisa Mlsnu, aktuálne nového, splnomocneného vice-prezidenta Ľuboša Matejíčku a zvyšných členov Komisie štátnej reprezentácie, t.j. Gabiky Mlsnovej a Petra Uríčka, ktorých rady a skúsenosti nám spolu so Saskiou Cakoci vo výbere nesmierne pomáhajú.
Musím poznamenať, že forma nebola tentoraz to jediné, čo nás zaujímalo. Súčasťou zrazu bolo tiež usmernenie dievčat v základných postojoch, upozornenie na najväčšie chyby v pózovaní, rady a odporúčania k správnym strihom a farbám súťažných bikín ako aj celková pódiová úprava dievčat v rámci všetkých kategórií. O ďalší mesiac, s blížiacimi sa termínmi súťaží máme v pláne zorganizovať ešte jedno stretnutie, na ktorom podrobíme všetky dievčatá niekoľkým hodinám pózovania a celkovej pódiovej prezentácie. Chceme, aby aj po tejto stránke bola pripravenosť dievčat na nadchádzajúce MS žien a junioriek dotiahnutá na maximálnu možnú úroveň. Mať 100%-nú formu už dávno nestačí a pózing, resp. celkový pódiový prejav je u väčšiny našich dievčat stále akousi slabinou. Niečo, v čom môžu byť dozaista výrazne lepšie..

Čo sa týka fyzickej kondície pretekárok, u prevažnej časti bol viditeľný značný posun vpred, za čo ich touto cestou chválim. Samozrejme, našli sa aj také, ktoré s formou kdesi „zamrzli“, čo sme následne riešili ako prioritnú tému osobných rozhovorov. Rovnako aj naďalej prebieha komunikácia s osobnými trénermi, takže myslím, že každá pretekárka má dostatok rád, informácií aj podpory na to, aby šla jej príprava tým správnym smerom.
Z kategórie FITNESS ma z prítomných dievčat zaujali hlavne stálice slovenskej fitness scény Juricová a Pavleová. Výrazne však nezaostávali ani Suchomelová, Holbová a Wildová. Wildovú chcem pochváliť najmä z hľadiska progresu, nakoľko viem, ako jej forma vyzerala v čase prípravy na súťaže v jarnej sezóne. Stále sú tam však rezervy, na ktorých musí veľmi tvrdo pracovať. Z neprítomnosti na zraze sa ospravedlnili Bániková a Hepnerová, preto sa k ich forme aktuálne nemôžem vyjadriť.

V juniorskej kategórii BODYFITNESS sa mi páčili Sečanská (aktuálna majsterka SR junioriek) a Božiková, úspešná pretekárka s veľkým potenciálom, ktorej vynechanie sezóny značne prospelo. Obe majú svoje plusy aj mínusy, na ktorých (pevne verím) zapracujú a už teraz sa teším na ich finálne podoby. Spomeniem ešte mladučkú, iba 15r. Karolínu Bitterovú, ktorej potenciál sa nedá prehliadnúť a je len otázkou času, kedy z nej vyrastie kvalitná pretekárka v tejto kategórii.

V seniorskej kategórii BODYFITNESS ma upútali predovšetkým už štandardne dobre pripravená Masaryková a Fialková, pripravenosť nemôžem vytknúť ani Volekovej. U Fialkovej sa mi síce žiada väčšia tvrdosť, má však ale onen povestný „total package“, ktorým všetky drobné nedostatky prebíja.

V kategórii WELLNESS FITNESS vidím potenciál v pretekárkach Klimová a Škuličová. Bohužiaľ, nemali sme možnosť vidieť Bajtgovskú, ktorá sa zo zdravotných dôvodov ospravedlnila. Práve ona nás totiž pred mesiacom oslovila zo všetkých wellnessiek najviac.

Saskia Cakoci: Forma junioriek a žien kategórie BIKINIFITNESS sa od posledného zrazu výrazne posunula, vo väčšine prípadov tým správnym smerom. Zuzana Kardošová je nepopierateľný talent. Verím tomu, že pokiaľ nepoľaví v príprave, táto sezóna pre ňu môže byť mimoriadne úspešná. Vyzdvihnúť musím Nikoletu Šubovú, Radku Sombathovú a Michaelu Pančuškovú, u ktorých som pozorovala najväčší krok vpred v príprave na jesennú súťažnú sezónu oproti minulému zrazu, čo svedčí o ich disciplíne a výkonnosti. Olívia Čambalová a Beáta Graňáková predviedli takmer súťažnú formu. Viem, že tieto pretekárky sú schopné udržiavať pomerne slušnú fazónu celoročne, preto je dôležité, aby ich príprava nebola zbytočne tlačená do extrému, ale naopak vedená s rozumom a prihliadnutím na fakt, že na „dotiahnutie“ potrebujú výrazne menej času, ako iné dievčatá. Barbora Vosátková, Natália Remiášová, Michaela Segetová a Simona Václaviková-  talentom disponujú všetky, avšak potrebujú čas na to, aby boli konkurencieschopné na medzinárodných šampionátoch. Zaujali ma aj Diana Vargová a Simona Hostačná, ktoré rovnako ako dvojica Čambalová a Graňáková predviedli veľmi slušnú formu. Vanesa Szabadová sa oproti minulému zrazu zlepšila, avšak stále sa takpovediac „neukazuje“. Napriek tomu od nej očakávam nielen skvelú formu, ale aj prezentáciu. Je to zaujímavý typ, ktorý priťahuje pozornosť a môže výrazne prekvapiť. Natália Lamancová, ktorá na minulom zraze zaujala celý realizačný tím bohužiaľ, naposledy neočarila. Odporúčam okamžité zmeny v príprave a verím, že rovnako ako v prípade Vanesy aj Natália dokáže, že je schopná svoj talent využiť a zabojovať o čo najlepšie výsledky. Viera Hipská, súťažiaca v kategórii Masters, podobne ako na predošlom zraze presvedčila o svojej športovej výkonnosti. 


Lucia Košecká, poverená št. trénerka ženskej a juniorskej reprezentácie
Saskia Cakoci, členka realizačného tímu